بنیان‌گذاران: پروفسور حسین نجم‌آبادی

 


1- تحصیلات تکمیلی
پروفسور حسین نجم آبادی در سال 1362 مدرک لیسانس بیولوژی را از دانشگاه ایالتی تگزاس و یک سال بعد مدرک لیسانس علوم آزمایشگاهی را از همان دانشگاه دریافت نمود. در سال 1368  ایشان موفق به اخذ مدرک دکترای بیولوژی مولکولی و بیوشیمی در رشته ژنتیک انسانی از همان دانشگاه گردید. در سال 1373-1368  دوره فوق دکتری خود را در دانشگاه پزشکی کالیفرنیا UCLA گذراند و به مدت دو سال در این دانشگاه به عنوان استادیار مشغول به کار گردید. ایشان در سال 1375 به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و نیز رییس تنها مرکز تحقیقات ژنتیک مصوب کشور، در ایران فعالیت علمی خود را آغاز نمود.  وی در سال 1381 موفق به اخذ مدرک دانشیاری شده و در سال 1385 به درجه علمی  استادی (پروفسور) نایل آمد.


2- فعالیت های علمی
2-1- فعالیت های آموزشی و پژوهشی
با تلاش و پیگیری های مداوم ایشان، مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان مرکز پیشرو در امر شناسایی علل ژنتیکی معلولیت های ذهنی، جسمی و ناشنوایی موفق به اخذ رتبه های علمی معتبر در عرصه داخلی و بین المللی گردیده است. ایشان در سال 1380 موفق به اخذ امتیاز آزمایشگاه رفرانس تشخیص پیش از تولد تالاسمی کشور شد.  ایشان در سال 1396 پس از دو سال تلاش مداوم و شبانه روزی اولین مرکز ژنوم کشوری (ایرانوم) را در مرکز تحقیقات ژنتیک رسماً راه اندازی نمودند.
دستاوردهای پژوهشی ایشان درخصوص شناسایی ژنتیکی بیماری های مختلف ارثی از قبیل بتاتالاسمی، آلفاتالاسمی،SMA، DMD/BMD، FMF، ناشنوایی و ناتوانی ذهنی و ... در غالب ده ها مقاله در مجلات معتبر بین المللی اعم از Nature، Science، PNAS، AJHG، EJMG  به چاپ رسیده است که از آن جمله می توان به  مقاله ایشان در مجله علمی Nature در سال 1390 اشاره نمود که 50 ژن جدید در ناتوانی ذهنی با توارث اتوزومی مغلوب را معرفی نموده است. ایشان به عنوان دومین دانشمند ایرانی به کسب چنین دستاورد علمی در کشور نایل آمده اند.
همچنین کتب متعدد علمی در خصوص سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشن-بکر، آتروفی عضلانی –نخاعی و ... توسط ایشان برای متخصصین و دانشجویان ژنتیک تالیف گردیده است. 
ایشان با تکیه بر دانش، تعهد، پشتکار و مسئولیت پذیری موفق گردیده اند با چاپ مقالات ارزنده متعدد و اجرای طرح های پژوهشی ملی مختلف به یکی از چهره های شناخته شده و مطرح در عرصه بین المللی ژنتیک تبدیل گردند. 
ایشان در انجمن های متعدد علمی ملی و بین المللی عضویت داشته که از آن جمله می توان به انجمن ژنتیک آمریکا (ASHG) از سال 1375، انجمن ژنتیک اروپا (ESHG) از سال 1387 (عضو دائم)، انجمن پاتولوژی مولکولی (AMP)  از سال 1389 و انجمن پاتولوژی بالینی آمریکا (ASCP) از 30 سال قبل اشاره داشت.
پروفسور نجم آبادی با این باور که نسل جوان، سرمایه های کشور عزیزمان می باشند، انتقال دانش به نسل جدید را رسالت خود دانسته و همواره با خلوص نیت و دلسوزانه به امر آموزش و راهنمایی دانشجویان پرداخته اند و بدون شک الگویی کم نظیر جهت تحقق ایده های پژوهشی با کمترین امکانات و فناوری در کشور می باشند. حاصل فعالیت های آموزشی ایشان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مرکز تحقیقات ژنتیک، تربیت ده ها دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد و نیز راهنمایی ده ها دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه های دیگر کشور از جمله دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی، خاتم و دانشگاه آزاد بوده است. 

2-2- جوایز و افتخارات
پروفسور حسین نجم آبادی در سال 1390 به عنوان یکی از نخبگان کشور، جایزه شهید علامه طباطبایی را از رییس جمهور وقت دریافت نمودند و در سال 1393 جزء یک درصد دانشمندان برتر جهان در سایت Web of Science معرفی شدند. در سال 1395 ایشان جایزه معتبر جشنواره رازی را با عنوان رتبه اول علوم پایه پزشکی دریافت نمودند.


3- فعالیت های شغلی 
پروفسور حسین نجم آبادی از پیشگامان راه اندازی تکنیک های مولکولی پیشرفته جهت شناسایی علل ژنتیکی ناتوانی ذهنی، ناشنوایی های ارثی در کشور بوده و نتایج فعالیت های علمی ایشان به صورت مقالات علمی در ژورنال های معتبر بین المللی و داخلی به چاپ رسیده و در دسترس همه دانشمندان این رشته قرار گرفته است. 
در سال 1375 بررسی ژنتیکی بیماری های ارثی شایع در ایران نظیر بتاتالاسمی، آتروفی عضلانی نخاعی، دیستروفی های عضلانی دوشن-بکر، سندرم X شکننده و عقیمی در مردان توسط ایشان در ایران راه اندازی گردید و در همین راستا با توجه به اهمیت تشخیص این بیماریها و با توجه به درصد بالای ازدواج های فامیلی و تعدد فرزندان مبتلا در خانواده، تشخیص پیش از تولد بیماری های شایع نظیر بتاتالاسمی، آتروفی عضلانی نخاعی، دیستروفی های عضلانی دوشن-بکر، سندرم X شکننده در ایران توسط ایشان راه اندازی گردید. 
از دیگر فعالیت های علمی ارزنده ایشان تاسیس اولین بانک ژنوم انسانی در ایران بوده است که گزارش آن در سال 1384 در مجله معتبر  Human Mutation منتشر گردید. 
راه اندازی تکنیک های جدید مولکولی جهت شناسایی ناقلین جهش های بتاتالاسمی و پاسخگویی به زوجین در کمترین زمان، یکی دیگر از فعالیت های ارزنده ایشان بوده است که به پیشگیری از تولد کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور کمک شایانی کرده است. 
راه اندازی تکنیک های به روز نظیر QF-PCR و MLPA که منجر به شناسایی نقایص ژنتیکی در بیماری های متعدد تک ژنی و کروموزومی در کمترین زمان ممکن و پاسخگویی به موقع به خانواده های درگیر با کودک مبتلا به سندرم های کروموزومی و ریز حذف ها می گردد، توسط ایشان صورت گرفته است. 
ایشان در استفاده از روش مولکولی توالی یابی برای شناسایی بسیاری از بیماری های تک ژنی از جمله فنیل کتونوری، تب مدیترانه ای، فیبروز کیستیک، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، BRCA1, BRCA2 و غیره در کشور پیشرو محسوب می شوند. 
یکی از خدمات ارزنده و شاخص ایشان به دانش ژنتیک کشور، شناسایی بالغ بر صدها ژن جدید در زمینه ژنتیک ناتوانی ذهنی ارثی در خانواده های ایرانی است که حاصل پژوهش هایی است که از سال 1383 آغاز شده و تاکنون در غالب آن به صدها خانواده درگیر با ناتوانی ذهنی، خدمات مشاوره و تشخیص پیش از تولد ارایه گردیده است. 
یکی دیگر از فعالیت های شایان توجه در بخش مولکولی آزمایشگاه به مدیریت جناب آقای دکتر نجم آبادی، راه اندازی توالی یابی نسل جدید (NGS) می باشد که از 1391 در این مرکز شروع به ارائه خدمات به خانواده های مبتلا به بیماری های تک ژنی نموده است. در ابتدا این توالی یابی به صورت ارائه پانل Targeted Sequencing برای بیماری های شناخته شده ارثی با توارث مندلی بوده است. همزمان با آن خدمات توالی یابی بالینی کل اگزوم که قدرت تشخیصی را در بیماران به مراتب افزایش می دهد، ارائه گردید و برای بسیاری از بیماری های ارثی در حیطه های مختلف از بیماری های ذهنی، شناختی، بیماری های متابولیک  عصبی-عضلانی، ناشنوایی، نابینایی گرفته تا انواع سرطان ها و ... کاربرد دارد و علاوه بر افزایش درصد پاسخدهی، منجر به شناسایی جهش های جدید و یا ژن های جدید در بررسی های بعمل آمده می باشد. 
پروفسور حسین نجم آبادی همچنین از پیشگامان در تشخیص و راه اندازی تعیین جهش های سوماتیک برای انواع سرطان ها از جمله کولورکتال (روده)، سرطان ریه و لوسمی های خونی با انجام آزمایش K-RAS, N-RAS و EGFR و... می باشد که با بهره گیری از تست های ژنتیکی فوق امکان کاربرد بهتر درمان های موثر را در سرطان فراهم نموده است.